W lipcu sprzedaż Audi wzrosła do niespotykanego wcześniej w tym miesiącu poziomu

- Blisko 154 600 samochodów sprzedanych na całym świecie, wzrost o 3,5 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym
- Wyraźny przyrost w Chinach i w USA
- Wzrost rejestracji w Polsce plus 25,5%

Audi S5 Sportback
Ingolstadt, 8 sierpnia 2017 r. W lipcu, Audi AG oddało do rąk klientów na całym świecie o 3,5 procent więcej samochodów niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Blisko 154 600 wprowadzonych na rynek aut sprawia, że liczba ta, to zarazem najlepszy lipcowy wynik sprzedażowy w całej dotychczasowej historii przedsiębiorstwa. Cztery pierścienie zwiększyły sprzedaż we wszystkich kluczowych dla siebie regionach: w Europie o 1,4 procent, w Ameryce Północnej o 4 procent i w Azji Południowo-Wschodniej o 6,7 procent. Największy udział w lipcowym wzroście mają Chiny – plus 10,3 procent, co przekłada się na 51 235 klientów z Państwa Środka. W USA (+2,5%) Audi kontynuowało kurs wzrostowy, mimo wyraźnie spadkowej sytuacji na rynku. Blisko 1 063 550 samochodów sprzedanych od stycznia na całym świecie, daje po trudnym początku roku wzrost sprzedaży o 3,6 procent powyżej wartości z porównywalnego okresu roku 2016. Na początku tego miesiąca łączny spadek sprzedaży wynosił jeszcze 4,7 procent. Dobra sprzedaż nowego Audi A5 Sportback i Audi Q7 kształtuje trwały wzrost marki w Polsce.
„Zrównoważonym globalnie wzrostem w lipcu, doskonale zaczęliśmy drugie półrocze” – mówi Dietmar Voggenreiter, szef marketingu i sprzedaży Audi AG. „Chcemy się tego trzymać w nadchodzących miesiącach. W Chinach wszystkie znaki wskazują jednoznacznie na wzrost sprzedaży, a na coraz większej ilości rynków czujemy pozytywny wiatr powodowany przez ofertę naszych nowych samochodów.“

Do światowego wzrostu sprzedaży w ubiegłym miesiącu przyczyniła się przede wszystkim nowa rodzina A5 oraz najnowszy SUV Audi – model Q2. W lipcu producent sprzedał blisko 7100 egzemplarzy tego auta. Model ten obecnie stopniowo wchodzi na wiele rynków zamorskich, a w samej tylko Europie, na kupno miejskiego SUV-a rodem z Ingolstadt zdecydowało się już blisko 50 tysięcy klientów. Pod koniec czerwca w Chinach wystartowało nowe A5. Tym samym można je nabyć już na wszystkich dużych rynkach. W ubiegłym miesiącu globalna sprzedaż Audi A5 zwiększyła się w porównaniu do lipca ubiegłego roku o 65,1 procent, osiągając liczbę blisko 9350 sprzedanych aut.

Pozytywny trend sprzedaży Audi w Chinach ostatecznie się ugruntował. W porównaniu do roku 2016 wzrosła ona wyraźnie – o 10,3 procent i wynosząc 51 235 egzemplarzy, ustanowiła nowy rekord miesiąca. Chińscy dilerzy Audi zanotowali rosnący popyt na samochody z wszystkich segmentów. Wracając w czerwcu na ścieżkę wzrostu, Audi zdołało znacznie zredukować skumulowany, liczony rok do roku spadek sprzedaży. 306 020 oddanych od stycznia do rąk chińskich klientów samochodów sprawia, że Audi notuje wartości tylko 9,1 procent poniżej tych z 2016 roku. Po debiucie nowego Audi A5, w drugiej połowie roku w ofercie czterech pierścieni na chińskim rynku pojawią się dwie kolejne emocjonujące nowości: Audi RS3 Limousine i Audi TT RS.

Nowa rodzina Audi A5 była motorem sukcesu Audi także w Ameryce Północnej. Dostawy tego modelu w tym regionie potroiły się i wyniosły 2800 egzemplarzy. W USA sprzedaż wszystkich modeli Audi wzrosła w lipcu o 2,5 procent, osiągając liczbę 18 824 sprzedanych aut. Audi of America, mimo pesymistycznej sytuacji na rynku amerykańskim, może tym samym pochwalić nieprzerwanym, comiesięcznym wzrostem sprzedaży. Sprzedając w USA od początku roku 121 795 aut i notując łączny wzrost o 5,6 procent, Audi jako jedyny duży producent premium zanotowało wzrost liczby pojazdów sprzedawanych na tym rynku. Model A5 Sportback, dostępny w USA dopiero od maja, od razu stał się najpopularniejszym wariantem swojej serii modelowej. W Kanadzie, Audi podobnie jak w ubiegłych miesiącach, także w lipcu zanotowało dwucyfrowy wzrost: o 29,7 procent (3179 klientów). Wraz ze wzrostem o 18,4 procent, do około 21 383 samochodów sprzedanych od stycznia, w siedem miesięcy Audi Canada oddało do rąk klientów więcej samochodów niż w całym 2013 roku, czyli zaledwie przed czterema laty.

Koniec miesiąca rysował się dla Audi pozytywnie także w Europie – blisko 69 350 klientów w lipcu dało wzrost o 1,4 procent. Spośród dużych rynków, dzięki dwucyfrowemu wzrostowi, na czoło wybijały się Włochy (+16,8%, 7304 egz.), Holandia (+17,7%, 117 aut) i Wielka Brytania (+10,8%, 12 806 samochodów). Sytuacja Audi w Zjednoczonym Królestwie jest nadal znacznie lepsza niż tendencja na całym tamtejszym rynku. Od stycznia, Audi oddało do rąk brytyjskich klientów 102 810 samochodów, o 1,3 procent więcej niż przed rokiem. Audi Q2 spotyka się na Wyspach z bardzo pozytywnymi recenzjami. Wysoki popyt na drugą generację Audi Q5, która dopiero stopniowo pojawia się w Europie, w coraz większym stopniu zaznacza się także w bilansie sprzedaży w tym regionie: W lipcu, liczba 7300 sprzedanych Audi Q5 była większa o 19,5 procent od ilości egzemplarzy tego modelu sprzedanych w lipcu 2016.

Na tle europejskich krajów sytuacja w Polsce przedstawia się bardzo pozytywnie. Sprzedaż w lipcu wzrosła o 25,5% (989 samochodów), co zaowocowało najlepszą pozycją w historii Audi w Polsce po pierwszych 7 miesiącach roku. Dzięki rosnącej sprzedaży Audi Q7 (1 014 aut, +26,3%) oraz wprowadzonego na rynek z początkiem roku Audi A5 Sportback (457, + 90%) marka z czterema pierścieniami w logo utrwalił dwucyfrowy wzrost sprzedaży (+24,3 %).

Współpraca człowiek – robot: KLARA umożliwi większą dywersyfikację wersji modelowych na linii produkcyjnej Audi

- Kolejne poszerzenie kooperacji człowieka z robotami
– Bezpieczna współpraca pracownika i maszyny bez barier ochronnych
– Szybkie wdrożenie modułu
Ingolstadt, 3 sierpnia 2017 r. Nowy kolega-robot pojawił się na linii produkcyjnej Audi A4/A5. Pracuje teraz wraz z ludźmi, ramię w ramię, bez jakichkolwiek barier. Wdrożona w fabryce Audi w Ingolstadt idea współpracy ludzi i robotów (niem. Mensch-Roboter-Kooperation – MRK), to kolejny krok w realizacji strategii tzw. smart factory. „Nanoszenie materiału klejącego z pomocą robota”, czynność od której powstał niemiecki skrót KLARA (Klebstoffapplikation mit Roboter Assistenz), to wsparcie robota przy montażu dachu wykonanego z polimerów wzmacnianych włóknem węglowym w modelu Audi RS 5 Coupé. To pierwsze w przypadku Audi wdrożenie techniczne, gdzie lekki robot MRK, w głównej fabryce koncernu, wykorzystywany jest do nanoszenia substancji klejącej w końcowym etapie montażu. Podobne roboty już wcześniej wdrożono w fabrykach w Ingolstadt i w Brukseli, ale tylko na liniach budowy karoserii, a w Győr na linii składania silników.

W pierwszym kroku operacji montażowej, pracownik umieszcza wykonany z polimerów wzmacnianych włóknem węglowym (CFK) dach na obrotowym stanowisku i go przechyla. Nałożenie substancji klejącej odbywa się po wciśnięciu i przytrzymaniu odpowiedniego przycisku. Sygnał świetlny (podświetlony okrąg) potwierdza zakończenie procesu, w którym KLARA precyzyjnie nakłada klej na krawędzie o łącznej długości ponad pięciu metrów. W ten sposób robot sygnalizuje, że dach jest gotowy do ostatecznego montażu. Pracownik, przy pomocy specjalnego urządzenia zdejmuje część ze stanowiska i instaluje ją na samochodzie. Dach wykonany z CFK – element opcjonalny w Audi RS 5 Coupé – jest znacznie większy od innych porównywalnych systemów dachowych. Z racji tego, człowiek nie byłby w stanie tak precyzyjnie nałożyć substancji klejącej jak czyni to KLARA. 

W odróżnieniu od konwencjonalnych robotów produkcyjnych, KLARA nie wymaga instalowania barier ochronnych, co oznacza że współpraca na linii człowiek-maszyna praktycznie stapia się w jeden proces. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo miejsca na linii produkcyjnej i zintegrować z nią system MRK. Kooperacja człowieka z maszyną przebiega z zachowaniem najwyższego stopnia bezpieczeństwa gwarantowanego przez Audi. To człowiek zachowuje nad wszystkim kontrolę: inicjuje proces nakładania kleju i może go zatrzymać w każdym momencie. Czujniki umieszczone w ramieniu robota rozpoznają sytuację, gdy dotykają człowieka i w przypadku zagrożenia automatycznie zatrzymują maszynę. KLARA sygnalizuje potencjalne niebezpieczeństwo sygnałem świetlnym. W przypadku jakichkolwiek zakłóceń, okrąg świetlny rozbłyska na czerwono. 

Wszystkie elementy robota zostały zmontowane wcześniej, co umożliwiło szybką instalację i wdrożenie KLARY do pracy. Integracja urządzenia w żaden sposób nie wpłynęła na rytm pracy taśmy produkcyjnej. Inne sposoby nanoszenia substancji klejącej na nowe dachy z pewnością wymagałyby większych nakładów zarówno pracy, jak i środków finansowych. 

Dla przyszłości silników wysokoprężnych: Audi rozpoczyna program darmowej modernizacji 850 000 samochodów

Audi proponuje swym klientom w Europie i na innych rynkach* program modernizacyjny samochodów wyposażonych w silniki Diesla spełniające normy EU5 i EU6. Nawet 850 tysięcy samochodów na całym świecie, w których zamontowano sześcio- i ośmiocylindrowe jednostki wysokoprężne (V6/V8 TDI, EU5, EU6), otrzyma nowe oprogramowanie. Rozwiązanie to zmniejszy emisję substancji szkodliwych w realnych warunkach drogowych, do poziomu poniżej określonego przez obecne przepisy prawne. Akcja przeprowadzona zostanie w ścisłej współpracy z niemieckim Federalnym Urzędem Transportu Samochodowego (KBA). W ten sposób, Audi ma zamiar wpłynąć na zmniejszenie całkowitej emisji substancji szkodliwych, zwłaszcza w obszarach miejskich. Akcja serwisowa dotyczy również samochodów marki Porsche i Volkswagen wyposażonych w tego typu silniki. Wizyta w stacji serwisowej jest dla wszystkich klientów całkowicie bezpłatna.

Audi Forum Ingolstadt

Czytaj dalej

Audi.Przewaga.

Premium oznacza więcej. Tego „więcej” można było doświadczyć na Audi Summit w Barcelonie. Audi przedstawiło tam wszystkie aspekty swojej obietnicy: od samochodu przez samo przedsiębiorstwo, aż po zaangażowanie społeczne. Zmiana, którą niesie skomunikowana cyfrowo technika, staje się fundamentem konkurencji w branży samochodowej. To ogromna szansa dla marki Audi, by właśnie przewagą i najlepszymi rozwiązaniami technicznymi inspirować ludzi. 

Audi Summit 2017 Brand Space

Czytaj dalej

Podczas rozgrywek Audi Cup 2017, Audi i Airbnb przekształcą stadion w prawdziwy dom

Audi i Airbnb przekształcą stadion Allianz Arena w nietypowy dom dla fanów turnieju Audi Cup 2017, który odbędzie się tam na początku sierpnia. Okazję do spędzenia nocy w specjalnym domu zbudowanym tuż przy linii bocznej boiska i do obejrzenia z niego wszystkich meczów w oba dni turnieju, będzie miała rodzina, która wygra taki nocleg na portalu Airbnb. Ich gospodarzem na miejscu będzie Jérôme Boateng, piłkarz reprezentacji Niemiec.

Audi Cup 2017

Czytaj dalej

Audi bada wykorzystanie czasu w samochodzie-robocie

Jakie będą wrażenia premium w autonomicznie jeżdżącym samochodzie? Audi, we współpracy z Instytutem Gospodarki Pracy i Organizacji Towarzystwa Fraunhofera (niem. Fraunhofer-Institut für Arbeitswirtschaft und Organisation, IAO) prowadzi zaawansowane badania w tej kwestii. W futurystycznym symulatorze jazdy, eksperci w dziedzinie interakcji człowiek-maszyna zbadali dla przykładu, jak wnętrze samochodu stać się może doskonałym miejscem pracy. Wyniki doświadczeń pomogą producentowi zaoferować w przyszłości, każdemu użytkownikowi, wnętrze pojazdu dopasowane do indywidualnych potrzeb. Współpraca badawcza z Instytutem, to część projektu Audi „25. godzina”.

“25th Hour” project: Audi is researching the use of time in

Czytaj dalej

Wyścigi Formuły E w Nowym Jorku: kierowca Audi, Lucas di Grassi, dogania czołówkę

Kierowca Audi, Lucas di Grassi, zdobył 22 punkty w dwóch wyścigach Formuły E, które po raz pierwszy rozegrane zostały w Nowym Jorku. Po dwóch bardzo trudnych sesjach kwalifikacyjnych, Brazylijczyk wywalczył miejsca czwarte i piąte, popisując się przy tym kilkoma spektakularnymi manewrami wyprzedzania. Jego kolega z zespołu, Daniel Abt, z powodu kłopotów technicznych spadł na dalsze pozycje.

FIA Formula E, race 9/10 New York

Czytaj dalej

Sprzedaż Audi AG w czerwcu wzrosła w Polsce, Chinach, w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej

W czerwcu, Audi AG zwiększyło sprzedaż na swych trzech największych rynkach. Przedsiębiorstwo wróciło na ścieżkę wzrostu w Chinach (+1,7 procenta), a na kurczącym się rynku amerykańskim wzrost był imponujący, o 5,3 procenta. Sprzedaż liczona rok do roku podskoczyła również w Europie Zachodniej (+2,6 procenta). Klientom na całym świecie Audi dostarczyło w czerwcu 170 650 samochodów, przekraczając w ten sposób poziom z czerwca 2016 o 1 procent. Od stycznia 2017, na rynek wprowadzono 908 950 samochodów marki Audi. Pierwsze półrocze zakończyło się również bardzo dobrym wynikiem w Polsce. W czasie 6 miesięcy tego roku, klienci nad Wisłą zarejestrowali 6 337 samochodów (+24,1 procenta). Regres notowany w pierwszych miesiącach tego roku, a związany z wydarzeniami i strategicznymi decyzjami na rynku chińskim sprawił, że wyniki sprzedaży po pierwszym półroczu na całym świecie są niższe o 4,7 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016.

AUDI AG: June sales up in China, USA and Western Europe

Czytaj dalej

Audi Summit Barcelona: Światowe premiery udowadniają przewagę czterech pierścieni

Podczas pierwszego w historii Audi Summit odbywającego się w Barcelonie, marka premium rodem z Ingolstadt przedstawia całą gamę innowacji, będących potwierdzeniem drogi Audi do przekształcenia się w cyfrowy koncern samochodowy. Stolica Katalonii jest sceną największego w historii marki wydarzenia, podczas którego ponad 2000 gości z całego świata jest świadkami premiery nowego Audi A8 i ma możliwość doświadczenia wielu innych, technicznych i technologicznych innowacji spod znaku czterech pierścieni. Na ekspozycji towarzyszącej zjazdowi zapoznać się można z nowymi koncepcjami Audi dotyczącymi indywidualnej mobilności odpowiednimi dla współczesnej nam „ery cyfrowej” oraz projektami przyszłości: zrównoważoną środowiskowo produkcją, lekką konstrukcją, systemami connectivity, autonomiczną jazdą i cyfrowymi usługami. 

A176803_large_l

Czytaj dalej

Nowe Audi A8: przyszłość klasy luksusowej

Na Audi Summit w Barcelonie odbyła się światowa premiera nowego Audi A8. Czwarta generacja flagowego modelu spod znaku czterech pierścieni, ze swym nowym językiem stylistycznym, innowacyjną koncepcją dotykowej obsługi i konsekwentną elektryfikacją napędu, po raz kolejny stanowi o „Przewadze dzięki technice”. Ponadto Audi A8 to jeden z pierwszych na świecie samochodów produkcji seryjnej, stworzonych z myślą o automatycznej jeździe. Od roku 2018, Audi stopniowo będzie wdrażać w produkcji seryjnej elementy jazdy automatycznej, m.in. automatyczne parkowanie, automatyczny wjazd do garażu czy automatyczną jazdę w korkach. 

Audi A8

Czytaj dalej